ראשי > אורולוגיה, אורח חיים בריא > השמנת יתר וניתוח שרוול – מתחילים חיים חדשים

השמנת יתר וניתוח שרוול – מתחילים חיים חדשים

ספטמבר 27, 2015

אלפי מילים כבר נאמרו על "מגפת" המאה ה-21 הבלתי מעורערת – השמנת היתר. המספרים שמאחורי התופעה העולמית מגלים טפח מסדר הגודל העצום שלה: עשרות מיליוני אנשים שמתים מדי שנה ממחלות הקשורות להשמנת יתר; שיעור הולך וגדל של ממדי התופעה (ההערכה מדברת על קרוב ל-15% מאוכלוסיית העולם סובלת מהשמנת יתר, בעוד קרוב ל-2% סובלים מהשמנת יתר קיצונית); ועדות לא פחות חותכת לגודל התופעה – מיליוני ניתוחים שונים נעשים מדי שנה (מתוכם אלפים בישראל) למטרת הרזייה, ובראשם – “ניתוח שרוול". על התופעה, הניתוח, ההשלכות והלקחים – בכתבה הבאה.

 

השמנת יתר מהווה קרקע פורייה למחלות רבות הקשורות לתפקוד הלב, הריאות, הקיבה, הכבד ועוד. היא פוגעת במערכת החיסונית של האדם, ומקצרת את תוחלת החיים (ואת איכותם) באופן משמעותי. במרבית המקרים, הגורם העיקרי הינו הרגלי אכילה לא נכונים, לצד היעדר פעילות גופנית, כשגם לגנטיקה תפקיד משמעותי בעניין. הפתרונות מגוונים, חלקם מוצלחים יותר וחלקם פחות. החל מדיאטות שונות, דרך משטר אימונים קפדני ועד ניתוחים שונים. בעיניי רבים מדובר ב"פתרון הקל", אך לא כך הם פני הדברים. הניתוח מעניק הזדמנות אמיתית לעצירת ה"מחלה" (ומדובר במחלה לכל דבר), אך ללא משמעת עצמית והקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית, תוצאות הניתוח ירדו לטמיון בתוך זמן קצר.

 

אז מהו אותו ניתוח שרוול מפורסם שמשנה את חייהם של אלפי אנשים בישראל מדי שנה? ובכן, מדובר בניתוח בו מוקטנת קיבתו של המנותח פי 10 מכפי שהייתה (סביב 1,000 סמ"ק הופכים ל-100 סמ"ק בלבד). בנוסף על כך, הורמון הרעב ("גרלין") נכרת בשלמותו מכיפת הקיבה. כתוצאה מאלו, כמות המזון שיכול האדם לצרוך בארוחה קטנה באופן משמעותי. תחושת השובע, אפוא, מגיעה במהירות. הניתוח נעשה בהרדמה מלאה ואורך כמספר שעות. בין ארבעה לשבעה חתכים קטנים נעשים בבטנו של המנותח, דרכם מתנהל תהליך כריתת חלקי הקיבה. ביממה שלאחר הניתוח עלול המנותח לסבול מכאבים, סחרחורות והקאות, אך התחושות נעלמות בהדרגה, עד להחלמה מלאה (כולל אפשרות לאכילת כלל המזון) בטווח זמן של 5-6 שבועות בממוצע. שיעורי ההצלחה של הניתוח גבוהים מ-85%, בעוד שיעורי התמותה הינם 0.5% בממוצע (גורמים כמו מחלות, גיל ועוד עלולים להגדיל שיעור זה).

 

עצירת השמנת היתר תשנה את חייכם מהקצה אל הקצה. אבל כאמור, השינוי חייב להתחיל מהראש, ואסור לו להסתיים על שולחן הניתוחים. לא מדובר בפתרון קסם, בהשמנת יתר אין "זבנג וגמרנו". מדובר בתהליך שלמעשה, יימשך כל חייכם, אבל כל כך יהיה שווה את זה. מחליטים ומתחילים! לחיים טובים ובריאים יותר.

%d בלוגרים אהבו את זה: