ראשי > Uncategorized > בחירת בית אבות לתשושי נפש

בחירת בית אבות לתשושי נפש

ינואר 12, 2016

בית אבות הוא למעשה דיור חלופי המיועד לאותם זקנים וקשישים שהגיעו לגיל השלישי  (גיל הזהב) אשר במסגרתו זוכה הקשיש לטיפול וסיוע בתפקוד ובצרכיו הבסיסיים בהתאם ותוך התייחסות למצבו התפקודי של בקשיש.

בתי האבות מספקים במסגרתם מגוון שירותים, כאשר הדבר בא לידי ביטוי  הן במישור הסיעודי, החברתי, הרפואי ואף  הסוציאלי.

מתי יודעים שהגיע הזמן להעביר את יקירינו לבית אבות ?

אם  אתם ילדים להורים מבוגרים, בוודאי שמתם לב לשינויים המתחוללים בהוריכם הן מבחינה בריאותית, נפשית, פיזית וחברתית, הם כבר לא בקו הבריאות, הם סובלים מבעיות וממחלות המאפיינות את גיל הזקנה, דבר המשפיע עליהם מבחינה פיזית ונפשית, הם מתקשים להדחיק את מצבם,  מה שמקשה עליהם ועלינו בתור הילדים שלהם.

גם אנחנו כילדיהם מתקשים לקבל את זה שהורים שעד לא מזמן תיפקדו בצורה עצמאית הופכים לתלותיים ולא מצליחים לתפקד ולבצע משימת בסיסיות כמו שהם היו רגילים עד שהגיעו למצב שאליו הגיעו.

בנוסף, מרביתנו הם הורים לילדים, כולנו עובדים ולא לכולם מזדמן להגיע ולסעוד את ההורה היקר ולכן המשימה שלנו כילדים היא למצוא פתרון שיסייע ויאפשר להורה ליהנות מאייכות חיים גבוהה ומסביבה בטוחה ותומכת, כאשר הפתרון העומד לנגד ענייהם הוא העברת הקשיש לבית אבות, למעשה ניתוק הקשיש מהסביבה הטבעית והמוכרת לו למקום לא מוכר ולא ידוע לו, אשר ללא ספק המעבר מלווה בהמון לבטים ורגשות אשם.

מצב שכזה לא מאפשר לקשיש להביע את עמדתו והבחירה מוטלת על כתפיהם של  הילדים, לעומת זאת, ישנם קשישים המתפקדים באופן עצמאי אשר מצב שכזה מאפשר להם את היכולת והאפשרות בדבר ההחלטה למעבר לבית אבות (בית אבות לעצמאיים).

ניתן להבחין במספר סוגים של בתי אבות, כאשר השיוך של הקשיש למסגרת המתאימה מתבצע לאחר אבחנה  של אנשי המקצוע הנוגעים בדבר.

בתי האבות השונים כוללים בין היתר:

– בית אבות לעצמאיים

בית אבות לתשושי נפש

– בית אבות סיעוד/סיעודי מורכב

– בית אבות משולב

מהם הקריטריונים לבחירת בית אבות ?

אם אתם נמנים עם אותם אלו שצריכים להחליט על העברת הקשיש לבית אבות , מהלך אותו יש לעשות בקפידה רבה ובצורה שקולה ומחושב.

ישנם מספר קריטריונים אשר יסייעו בידכם את הבחירה ויובילו אתכם לכדי בחירה נבונה ונכונה, אותה בחירה שללא ספק תשפיע על הקשיש ועל השהות שלו במקום.

1. מסגרת מתאימה – בחירה של המסגרת המתאימה מתבצעת לאחר בדיקות ואבחנות של אנשי המקצוע הנכונים, אשר בוחנים את מצבו הרפואי של הקשיש ואת רמת תפקודו.

חשוב לשל את הקשיש בבית אבות הנכון  על מנת לספק עבורו אל כל השירותים להם הוא זקוק.

2. תקציב – טרם בחירת בית אבות חשוב לאמוד על התקציב העומד לרשות המשפחה לטובת המעבר, מה שיאפשר לכם לבחור את בית האבות מתאים למסגרת התקציבית שלכם.

 

3. מיקום – חשוב לבחור בבית אבות הממוקם באזור מגוריהם או בסביבתו, דבר שיאפשר לכם לבקר את היקר לכם ולהיות בסביבתו באופן נוח וזמין.

 

4. צוות המקום –  בזמן בחירת בית אבות חשוב לאמוד על צוות העובדים במקום ולוודא שאכן העובדים במקום מוסמכים ומקצועיים על מנת שיספקו את השירות והטיפול המקצועי ביותר החל מרופאים ואחיות, דרך עובדים סוציאליים ופסיכולוגיים וכלה בעובדי התחזוקה במקום. 

 

5. סביבה בטוחה ונוחה – חשוב לוודא שבית האבות יספק עבור הקשיש סביבה נעימה, נוחה ובטוחה.

 

6. פעילויות ושירותים נוספים – בזמן בחירת בית אבות חשוב לבדוק אילו שירותים וספים ניתנים במקום כגון: פעילויות חברה ופנאי, שירותי מספרה, שירותי אחזקה, השגחה צמודה ועוד

 

7. מחלקות – מעבר לבחירת בית אבות המותאם לרמה התפקודית של הקשיש, יש לוודא במקום ישנם מחלקות נוספות למקרה בהם חלים שינויים במצבו של החוסה כגון:  מחלקה לתשושי נפש, מלקה סיעודית ועוד.

 

:קטגוריותUncategorized
%d בלוגרים אהבו את זה: