ראשי > Uncategorized > הריון בסיכון גבוה – מידע רפואי בתחום

הריון בסיכון גבוה – מידע רפואי בתחום

מרץ 20, 2016

 

ישנן נשים שעוברות את ההריון בקלות וללא כל תופעות לוואי וישנן נשים שחוות אותו כמסע מתיש ומשופע בתחושות גופניות קשות. מעניין לציין שרמת הסיכון של ההריון אינה קשורה בקשר ישיר לתחושות הללו, אשר משתנות מאישה לרעותה. כאשר ההריון מוגדר כהריון בסיכון גבוה גם נשים שמרגישות נפלא ובדרך כלל בריאות לחלוטין נדרשות לנקוט באמצעי זהירות מסוימים ולשים לב לבריאותן ולבריאות העובר. המילים 'סיכון גבוה' מתייחסות לבריאות האישה ההרה, לבריאות העובר או לשניהם כאחד.

הריון מוגדר בתור הריון בסיכון גבוה מסיבות שונות. חלק מן הסיבות קשורות למצב רקע קודם. למשל – נשים בעלות יתר לחץ דם, קרישיות יתר או היסטוריה של הפלות חוזרות. נסיבות אפשריות נוספות הן קרבת משפחה בין ההורים, גורמי סיכון במשפחת האישה או בסביבתה. לחילופין, הסיכון עשוי להתפתח במהלך ההריון עצמו.

מעקב הריון ובעיות אפשריות

במצבים הבאים ישנו סיכוי רב יותר שההריון יוגדר בהמשך הדרך הריון בסיכון גבוה: סוכרת נעורים, הריון מעל גיל 35 או מתחת גיל 18, הריון רב עוברי, סכרת הריונית או רעלת הריון ונשים הסובלות מזיהום. ההריון יכול לעבור בצורה תקינה לחלוטין, אבל נשים שמשתייכות לקטגוריות האלו לרוב יתבקשו לשים לב לתופעות שונות ולהיות זהירות יותר.

מה המשמעות המעשית של הגדרת הריון בסיכון גבוה על האישה ההרה? בפועל, מדובר פשוט בבדיקות מרובות ותכופות יותר, ובמקרים מסוימים בבדיקות נוספות. החששות המרכזיים לגבי הנשים הללו הן התפתחות תסמינים אשר עשויים לסכן את ההריון עצמו או את האישה הנושאת אותו. נשים יתבקשו לשים לב לסימנים כגון: דימומים, התנפחות של הפנים או הידיים, הקאות חמורות וחום גבוה, שינויים בתנועות העובר, טשטוש ראייה וכאבי ראש חזקים, רגשות שליליים קשים וכאבים במתן שתן.

מרבית התסמינים הללו נוגעים למצב הקשה של רעלת הריון אשר דורש טיפול רפואי מיידי. רעלת הריון חמורה עשויה לסכן את האם והעובר, וזוהי הסיבה לכך שבוחנים את לחץ הדם של הנשים ההרות לאורך ההריון כולו. חשש משמעותי נוסף הוא מפני סוכרת הריונית אשר דורשת מעקב וטיפול כדי שהעובר לא יושפע לרעה. אנמיה היא מצב שכיח בהריון אך הוא דורש טיפול כדי להבטיח בריאות מיטבית לאם ולעובר. וכמובן תמיד קיים החשש מזיהומים שונים.

כאשר קוראים את הרשימות המאיימות הללו מתעורר חשש מסוים, אך חשוב לציין כי מרבית ההריונות, כולל הריונות בסיכון גבוה, מסתיימים בהצלחה ובלידת תינוק בריא.

 

:קטגוריותUncategorized
%d בלוגרים אהבו את זה: