ראשי > אורולוגיה > כאבים בברך – הסיבות ואמצעי הטיפול

כאבים בברך – הסיבות ואמצעי הטיפול

פברואר 28, 2017

בין המקומות השונים בגוף האדם בהם הוא עלול  לסבול מכאבים, נחשבת הברך כאחד האברים הפחות-רצויים לכאבים שכאלו. הסיבה ברורה לכל – כאבים בברך מגבילים אדם כמעט בכל רגע ודקה. בהליכה, בפעילות ספורטיבית, בעלייה / ירידה במדרגות ואפילו בזמן ישיבה ושינה. מדוע נוצרים כאבים באזור הברך לאנשים כה רבים? מי יכול לאבחן אותם כראוי? כיצד ניתן לטפל בהם ואף להעלימם כליל? כל התשובות – בשורות הקרובות.

 

ברכיים – הכאב והפתרון

הברך הינו אחד המפרקים הגדולים בגופינו. הברך מחברת בין עצם הירך לעצם השוק, ובבסיסה רצועות, גידים, רקמות ושרירים רבים. הברך הינה אחד האיברים ה"עובדים" קשה באופן מיוחד. היא נושאת חלק גדול ממשקל גופינו, היא נעה וזזה בכל תזוזה שלכם, ובפעילות ספורטיבית, הסכנה לפגיעה בה משמעותית עוד יותר. גם היא, כמו כלל איברי גופינו, נשחקת עם השנים, עניין המהווה קרקע פורייה לדלקות, בעיות וכאבים.

אז מה, בסופו של דבר, גורם לאותם כאבים בברך המשבשים את סדר יומנו ואורח חיינו? ובכן, מספר גורמים עיקריים גורמים לתופעות אשר תסמיניהן הינן אותם כאבי ברכיים. הסיבה הנפוצה ביותר הינה דלקת באזור הברך. ישנם מספר אזורים בעלי פוטנציאל דלקתי, בראשם גיד הפיקה, הסחוס והמיניסקוס, שעלול להיקרע במקרה של דלקת חריפה. התופעה נפוצה בקרב ספורטאים ואנשים מבוגרים, אך לא רק. גם אנשים בעלי משקל עודף, נשים בהריון או כאלו שלא פעילים ספורטיבית עלולים לפתח דלקות באזורי הברך השונים. גורם נוסף הוא חבלה נקודתית שנגרמת, לרוב, כתוצאה מפעילות ספורטיבית: תנועה לא נכונה, מכה חזקה, נעילה של הברך וכו'. היא גורמת לכאבים בדרגה משתנה, נפיחויות וקושי בתנועה. גם הקרנות מהגב התחתון או ממפרק הירך עלולים לגרום לכאבים בסביבת הברך.

אז מה עושים? קודם כל, אורתופד מומחה. אל תסתפקו ברופא משפחה או אפילו אורתופד שמתמחה דווקא באזור הגב התחתון או הכתפיים. רק אורתופד מומחה יוכל לבצע דיאגנוסטיקה מדויקת ולהתאים טיפול ראוי לאורך זמן. באופן כללי, אחוז ניכר מכאבי הברכיים חולפים מעצמם באמצעות מנוחה רבה, או לכל היותר שימוש בתחבושת אלסטית ייעודית. חלק נוסף מהכאבים ייפתרו בזמן קצר באמצעות תרופות משככות כאבים או טיפולים פיזיותרפיים שונים. כאבים שלא נפתרו באחת מהדרכים האלו, עלולים לחייב התערבות כירורגית או הזרקת סטרואידים שונים. בכל מקרה, יש לאבחן באופן מדויק את מקור הכאבים באמצעות בדיקה פיסית ובמקרה הצורך – צילום אולטרסאונד או אם.אר.איי. הברך כואבת? אל תחכו יותר מדי. פנו בהקדם לאורתופד לבדיקה וטיפול!

:קטגוריותאורולוגיה
%d בלוגרים אהבו את זה: