ראשי > גניקולוגיה > כאבים ודימומים – מחזור או הפלה טבעית?

כאבים ודימומים – מחזור או הפלה טבעית?

מרץ 26, 2017

נשים רבות חוות כאבי מחזור הבאים לידי ביטוי טרם המחזור ופעמים רבות גם במהלך המחזור. כאבים אלו משבשים את חיי היומיום של האישה ומקשים על תפקודה. נשים שחוות פגיעה משמעותית באיכות חייהם בעקבות כאבים אלו נוטלות משככי כאבים ובלית ברירה פונות גם אל סיוע רפואי. חשוב לציין שאם גם אתן נמנות על אותה אוכלוסייה שסובלת מכאבי מחזור חזקים ותופעות שונות המתלוות אל המחזור, כמו למשל בחילות, שינוי ביציאות, הקאות וכאבים בעת קיום יחסי מין, חשוב שתפנו אל מומחה בתחום וכמה שיותר מהר.

 

כאבי מחזור ועוד

רוב הנשים חוות כאבי מחזור לפני או במהלך הווסת. עוצמת הכאב משתנה בהתאם לגיל האישה ובהתאם למצבים רפואיים מהם היא סובלת. כאבים חזקים מאוד במהלך המחזור יכולים לרמז על אנדומטריוזיס, ציסטה שחלתית ויכולים להתרחש כתוצאה מפרוצדורות רפואיות אותן עברה האישה טרם קבלת הווסת, כמו למשל גרידה. התלונות הנפוצות על כאבים חזקים המלווים בתסמינים נוספים, כמו למשל בחילות, כאבי אגן, יציאות רכות וכאבי גב  אופייניות בעיקר לנשים בגיל הפוריות ולמתבגרות. חשוב לדעת שהדימום הוויסתי הוא דבר נורמלי לחלוטין אשר חל על כל אישה שאינה נקלטת להיריון כשבועיים לאחר תאריך הביוץ. באם האישה אינה נכנסת להיריון בתקופה זו רמת ההורמונים יורדת וגורמת להופעת דימום. במהלך המחזור הרחם מתכווץ והדם יוצא דרך צוואר הרחם והנרתיק. ההתכווצות של הרחם היא לרוב זו שיוצרת את אותם כאבים אותם חשה האישה בעת המחזור.

 

מצב נוסף בו אישה חוות כאבים וחווה דימומים הוא מצב בו האישה עוברת הפלה טבעית. נשים רבות אינן מודעות לעובדה שהן בהיריון והתהליך אותו הן עוברות הוא תהליך של הפלה ולא ווסת. במקרים בהם נפלטה כל הריקמה ההיריונית אין צורך במעורבות של רופא ובביצוע גרידה.  במקרים בהם הגוף לא הצליח לבצע 'הפלה שלמה', הגניקולוג חייב להתערב ולנקות את הרחם משיירי חומר הריוני, אם על ידי תרופות שעיקרן כיווץ הרחם או אם על ידי ניתוח בהרדמה מלאה בו מרוקנים את הרחם מהריקמה ההריונית. חשוב לדעת שמתן טיפול תרופתי לריקון הרחם יכול להיעשות עד השבוע התשיעי של ההיריון (לפעמים גם עד העשירי) ולאחר מכן בדרך כלל נדרשת פעולה ניתוחית.

 

לסיכום, נכון להיום יש דרכים להתגבר על כאבי המחזור והדימומים וזאת על ידי פנייה אל גניקולוג מומחה שיבדוק מהי הסיבה הגורמת לכאבים משתקים אלו וימליץ על תרופות להקלה על הכאב או על פתרון יעיל יותר לטווח הארוך. בהצלחה!

:קטגוריותגניקולוגיה
%d בלוגרים אהבו את זה: