ראשי > רפואה > כל מה שצריך לדעת על ניתוחי החלפת מרפק הברך

כל מה שצריך לדעת על ניתוחי החלפת מרפק הברך

אפריל 26, 2017

ניתוחי החלפת מפרק ברך מהווים כיום את אחד מסוגי הניתוח הנפוצים ביותר בתחום האורטופדיה המודרנית. ניתוחים אלו מיועדים לצרכי החלפת מפרק ברך שחוק, חולה או כואב המתאפיין בין היתר בתפקוד לקוי במפרק ברך מלאכותי המאפשר למנותח ליהנות מהמשך תפקוד יעיל וחיוני. בשורות הבאות נציג בפניכם מידע כללי אודות ניתוחי החלפת מפרק ברך והסיבות השונות העלולות להוביל לנחיצותו של ניתוח מסוג זה.

ניתוחי החלפת מפרק ברך- למי הם מיועדים ומהי מידת יעילותם?

כידוע, מפרק הברך הינו האיבר המחבר בין החלק העליון של עצם השוק לבין החלק התחתון של עצם הירך. חלקי המפרק כוללים בין היתר גידים, סחוס, רצועות ושקיקי קרום גמיש המסייעים לברך לבצע את פעילותה בהתאם למטרות תפקודה המלא. הסחוס המצוי בין עצמות מפרק הברך משמשים כמעין "בולם זעזועים" שתפקידו לצמצם את היקף הפגיעה בברך בעת פעילות פיזית מתונה או מאומצת, ובמקרים בהם הסחוס נהרס נוצר חיכוך מתמיד בין הסחוס לעצמות והדבר עלול לבוא לידי ביטוי בכאבי ברכיים עזים ושחיקת הסחוס. בנוסף לשחיקת הסחוס, מפרק הברך עלול להיפגע כתוצאה מפגיעה ישירה בו דוגמת קרע ברצועה הצולבת או קרע במיניסקוס או כתוצאה ממחלות דלקתיות ואף כתוצאה ממשקל גוף עודף המשפיע על תפקוד מפרק הברך לאורך זמן. במקרים בהם מופיעים כאבי ברכיים הדבר מעיד בעיה תפקודית במפרק הברך, ובמידה והטיפולים הלא פולשניים אינם מועילים להפחתת הכאב או שיפור התפקוד, עומדת לרשותכם האפשרות הכירורגית לביצוע ניתוח החלפת ברך.

ההחלטה על ניתוח זה מתבצעת על ידי אורטופד מומחה הבוחן את מצב מפרק הברך ואת אופן תפקודה. ובכל אותם מקרים הם מדובר בכאבי ברכיים עזים ובחוסר תפקוד חלקי או מלא של הברך, נשקלת האפשרות לביצוע החלפת מפרק הברך במפרק מלאכותי במסגרת הליך כירורגי. הליך זה מיועד לצרכי הפחתת הכאב עד כדי העלמתו ולצרכי חזרה לתפקוד מלא. במקרים בהם רק אזור אחד של המפרק נמצא פגוע, ניתן לבצע החלפה חלקית של המפרק, ואילו במקרים בהם קיימת פגיעה שחיקתית עמוקה וקשה יותר במפרק הברך ניתן לבצע החלפה מלאה של מפרק הברך.

ניתוחי החלפת ברך הינם בעלי שיעורי הצלחה גבוהים במיוחד, והם מיועדים לכל אחד ואחת מכם הסובל מבעיות כרוניות של כאבי ברכיים כתוצאה מפגיעה ישירה במפרק, שחיקת הסחוס עם השנים, משקל גוף עודף, מחלות דלקתיות וזיהומים וכדומה. גם פציעות דוגמת קרע ברצועות או קרע במיניסקוס יכולים להיפתר באמצעות ההליך הכירורגי להחלפת מפרק הברך.

 

 

 

:קטגוריותרפואה
%d בלוגרים אהבו את זה: