ראשי > גניקולוגיה > מה חשוב לדעת על הפלה יזומה

מה חשוב לדעת על הפלה יזומה

יולי 1, 2017

הפלות מלאכותיות הן פעולות המיושמות על מנת להוביל לסיומם של הריונות לפני השלב בו העובר יכול לחיות בכוחות עצמו. פעולה זו ניתנת ליישום אך ורק לאחר קבלת אישור מטעם הועדה להפסקת הריון, וזאת בהתאם לחוק המונהג במדינת ישראל.

את ההפלה היזומה ניתן לבצע עד לשבוע ה-24 להיריון, וזאת למעט מקרים חריגים בהם ניתן לבצע את ההפלה גם לאחר שבוע זה. הפלה לאחר שבוע 24 להיריון מחייבת קבלת אישור מטעמה של "וועדת על" המוסמכת לצורך כך. הפסקת הריון פרטית הינה פעולה אותה ניתן לקיים אך ורק במוסדות רפואיים המוסמכים על ידי משרד הבריאות לצורך כך, והיא מתאפשרת אך ורק במקרים בהם האישה ההרה קיבלה אישור מטעמה של הוועדה להפסקת הריון בגין אחת מהסיבות הבאות: גיל האישה הינו פחות מגיל הנישואים המותר בחוק (מתחת לגיל 18), לאישה ההרה מלאו 40 שנה ויותר, האישה ההרה איננה נשואה, ההיריון נובע מיחסים אסורים על פי החוק הפלילי כגון: מעשי אינוס, גילוי עריות וכו, המשך ההיריון מסכן את חיי האישה ועלול לגרום לה לנזקים נפשיים ו/או גופניים, העובר עלול להיות בעל מום גופני ו/או נפשי.

הפלות יזומות –כיצד?

הפלות יזומות מיושמות במסגרת הליך תרופתי ו/או הליך התערבות כירורגית. הפסקת הריון באמצעות תרופות מיושמת בכל אותם מקרים בהם האישה ההרה מצויה בשלבי היריון ראשוניים (עד שבוע 24 לערך). מנגד, הפסקת היריון באמצעות הליך התערבות כירורגי מתבצעת בשלבים מתקדמים יותר של ההיריון ו/או במקרים בהם לא ניתן לבצע את ההפלה באמצעות תרופות. הפסקת הריון בשלבים מתקדמים של ההיריון מחייבים הליך הכנה של צוואר הרחם. הליך זה נמשך בין מספר שעות למספר ימים, והדבר תלוי גם בשלב בו מצוי ההיריון וגם בגילה של האישה ההרה. בניגוד לשלבים מוקדמים בהם הליכי הפסקת ההיריון מתבצעים באמצעות שאיבת ואקום של התוכן ההריוני (עובר, שליה וקרומים), בשלבים המתקדמים של ההיריון, הוצאת התוכן ההריוני מתבצעת באמצעות מכשור ייעודי המותאם לכך.

הפלות יזומות, בין אם הן מתבצעת באמצעות תרופות ובין באמצעות הליכי התערבות כירורגית, מחייבות להיות מלוות על ידי רופא מוסמך העוסק ומתמחה בנושא. הפסקת הריון פרטית חייבת (בכל שלב של ההיריון) להתבצע במרכז רפואי המוסמך מטעם משרד הבריאות לצורך ביצוע הליכי הפלה באמצעות תרופות ו/או באמצעות הליכי התערבות כירורגית.

חשוב לדעת: עד לשנת 2014, הסבסוד להליכי ההפלה הוענקו לנשים מתחת לגיל 18. בשנת 2014 עודכן סל הבריאות וכיום מוענק סבסוד לצרכי מימון הוצאות ההפלה גם לנשים בטווח הגילאים 18 עד 33.

 

 

:קטגוריותגניקולוגיה
%d בלוגרים אהבו את זה: