ראשי > גניקולוגיה > אנדרומטריוזיס

אנדרומטריוזיס

אפריל 24, 2018

נשים רבות מתלוננות על כאבי מחזור קשים, בעיות בפוריות וכאבי אגן. רבות מהן לא מצליחות לאבחן מדוע מתרחשת הבעיה אך ברגע שהן מגיעות עם התסמינים הללו לרופא מומחה, הוא יודע לאבחן את הבעיה מיד. 5%-10% מהנשים סבלות מכאבי מחזור קשים, רובן מאובחנות במצב רפואי שנקרא אנדרומטריוזיס. מדובר במחלה גניקולוגית כרונית שפוגעת וגורמת במקרים רבים לכאבים חזקים באזור האגן, כאבי בטן ועוד. לעיתים, הכאבים יכולים להיות חזקים מאוד ועלולים להחמיר בסמוך לתהליך הביוץ או לזמן הווסת.

אנדומטריום הנה רירית שנמצאת בתוך הרחם, מתעבה מידי חודש ומתקלפת בזמן הווסת. כאשר הרירית גדלה מחוץ לרחם, לא בתהליך הטבעי שלה, מתפתחות בעיות נקודתיות בהווה כמו דימום פנימי ותגובה דלקתית העלולים ליצור הידבקויות. בנוסף, ישנן בעיות נוספות העלולות להתפתח כתוצאה מקיום אנדרומטריוזיס: בעיות בתפקוד שלפוחית השטן, דימום במעיים, פגיעה בחצוצרות, בשחלות, בנרתיק, בצוואר הרחם ועוד. מדובר בתופעות לוואי רציניות שעלולות להתפתח בהווה ואף להוביל לתופעות חמורות יותר בעתיד כמו: בעיות פוריות.

הרופאים מגדירים את המחלה כ-"רב מערכתית" ומקשרים אותה בהלימה גם לפעילות ההורמונאלית והחיסונית בגופכן. ניתן לאבחן את תופעות הלוואי עוד בשלבים המוקדמים אצל נערות צעירות מגיל קבלת המחזור ועד נשים בשלות יותר הנמצאות בגיל המעבר. שימו לב: ככל שתקדימו לאבחן את תופעות הלוואי בגופכן, תוכלו למנוע התפשטות המחלה לאברים נוספים. לכן, אל תתעלמו מהכאבים החריפים שצצים בפתאומיות, תטפלו בזמן הנכון בשביל להימנע מסיבוכים נוספים בעתיד.

ישנן כמה אפשרויות בעזרתן ניתן לאבחן באופן חד משמעי את המחלה: ביצוע בדיקה גניקולוגית פשוטה מאפשרת לרופא להגיע למוקדים נגועים במחלה ובמידה והוא מאשש שהיא קיימת, הוא בודק אפשרויות של הידבקויות גם באזור האגן, הנרתיק, שחלות וצוואר רחם. במצבים בהם מתגלה כי המחלה קיימת באופן מינורי יחסי, ניתן לבצע לפרוסקופיה אבחנתית שנעשית באמצעות ניתוח ומאתרת בצורה פשוט וקלילה את המיקום של אותם נגעים. בשלב הזה, לאחר האבחנה המדויקת, הרופא יכול לקבל החלטות איך לטפל במחלה שלכן לפי גודלה. במקביל, הוא ייעץ לכן לגבי תכנון היריון עתידי ויסביר לכן את ההשלכות כתוצאה מקיום המחלה.

 

 

אפשרויות טיפול במחלה

נשים רבות סובלות מהמחלה הגניקולוגית בזמן קבלת הווסת ובמצבים רבים נוספים. ניתן ליטול משככי כאבי מסוימים שיעזרו לכן למנוע כאבים חזקים ולנסות לעזור לכן להמשיך בשגרה. בנוסף. ניתן לבצע טיפול הורמונאלי שבעזרתו ניתן לעצור את תהליך הביוץ וייצור ההורמונים לזמן ארוך. הרבה נשים נוטלות גלולות על מנת להימנע מהכאבים הכרוניים החזקים ואף מעדיפות להפסיק את קבלת המחזור לתקופה מסוימת בשביל להימנע מהתופעות המכאיבות. חשוב מאוד להבין כי שינויים הורמונליים קשורים גם לתזונה היומיומית שלכן ולכן, חשוב מאוד לשמור על התזונה ובמידת הצורך לפנות לגורם מקצועי כמו דיאטנית קלינית.

במידה ואתן שוקלות להיכנס להיריון, עדיף לעשות זאת בשלבים המוקדמים של המחלה ולא להתעכב. שימו לב: ככל שהמחלה מתקדמת הסיכוי לאי פריון עולה. הרבה נשים שנכנסות להיריון בגילוי מוקדם של המחלה, בקושי חשות בתסמינים בגלל אי קבלת הווסת. אולם חשוב להבין שבמידה ותחליטו להביא עוד ילדים, תצטרכו לעשות זאת בגילוי הראשוני של המחלה ולא לאחריה בשביל למנוע קושי בהבאת ילדים בהמשך.

 

:קטגוריותגניקולוגיה
%d בלוגרים אהבו את זה: