ראשי > אורח חיים בריא > כל מה שאתם צריכים על נפלאות תא הלחץ

כל מה שאתם צריכים על נפלאות תא הלחץ

יולי 29, 2021

החמצן הוא רכיב חיוני לגופנו, השומר עלינו לא רק חיים אלא גם בריאים. כאשר הגוף אינו מקבל כמות מספקת של חמצן, נפגעים בו תהליכים שונים כמו ייצור של רקמות חדשות, ריפוי פצעים, הלחמות בזיהומים ועוד. בדיוק בגלל זה פותחה שיטה רפואית המאפשרת לספק למטופלים כמות חמצן גדולה שתסייע לגופם.

מהו תא לחץ?

כאמור, ישנם מצבים בהם הגוף אינו מקבל מספיק חמצן כדי לאפשר ריפוי של בעיות בריאותיות מסוימות. לשם כך הומצא מכשיר הנקרא תא לחץ בו ישנה כמות גבוהה של חמצן. תא הלחץ בנוי לרוב בצורת גליל, אותו ניתן לאטום לגמרי. המטופלים יושבים בתוך התא, לצד צוות רפואי, כאשר על פניהם מולבשת מסכת חמצן. במידה ותא הלחץ הוא יחידני, אין צורך במסכת חמצן.

למה משמש תא לחץ?

תא הלחץ משמש לטיפול במגוון בעיות בריאותיות. בעקבות אספקת החמצן הגדולה, הגוף יכול לייצר כלי דם חדשים, יש לו היכולת לרפא פצעים מהר יותר, רקמות עצם מתחדשות, ניתן להביא להפחתה של בצקות או נפיחות, ניתן למנוע נזקים חמורים בשל חשיפה לרעלים ואף ניתן להיפטר מזיהומים.

כל היתרונות הרפואיים הללו מסייעים לטיפול במצבים בריאותיים שונים. למשל, במקרים בהם נגרם נזק לרקמת עצם בשל הקרנות, ניתן לעודד את התחדשותה. באם ישנם פצעים שהופיעו כתוצאה ממחלת הסוכרת או בשל זרימת דם משובשת בגוף, ניתן לאפשר את הריפוי שלהם ואף לעודד יצירה של תאי דם חדשים שיסייעו בהזרמה של חמצן.

תא הלחץ אף מעודד את פעולת מערכת החיסון בשל חיזוק התאים הלבנים. כך ניתן להילחם בזיהומים, דלקות או פטריות.

איך תא לחץ עובד?

בעת הישיבה בתא הלחץ האטום, מוזרם לתוכו חמצן בלחץ גבוה. בעקבות הזרמת החמצן לתא האטום עולה הלחץ האטמוספרי שבו לשתי אטמוספרות או שלוש. מאחר והמטופל נושם אך ורק חמצן במאת האחוזים, ישנה ספיגה גדולה ביותר שלו בדם. למעשה, נספג חמצן בכמות של עד פי עשרים מכמות החמצן הנמצאת בדם בשגרה.

כמות החמצן הגבוהה היא זו שמביאה להתחדשות הרקמות בגוף, לבנייה מחודשת של כלי דם, לריפוי של פצעים עקשניים, להפחתת בצקות ונפיחות ועוד. מדובר בטיפול הקיים בעולם הרפואי מזה זמן רב והוא זוכה בחלק מהמקרים אף לסבסוד של סל שירותי הבריאות.

במהלך הטיפול יחוש המטופל לחץ קל באוזניו, בדומה לתחושה של צלילה במים עמוקים, בעת המראה או נחיתה של מטוס ואפילו בעת נסיעה בעלייה תלולה. אין בכך כל סכנה כמובן וניתן באמצעות תרגילים מסוימים להשוות את הלחץ באזניים ללחץ הסביבה. המטופל ישהה בתא למשך שעה וחצי. בטרם יפתח התא יעשה שחרור מבוקר של האוויר הדחוס. לאחר הטיפול יכול המטופל להמשיך ביומו ללא כל שינוי, מלבד כמובן מהשיפור באיכות החיים.

:קטגוריותאורח חיים בריא
%d בלוגרים אהבו את זה: